Informace o osobnosti Máte zájem o doménu OSOBNOST.CZ? Klikněte na zde
Seznam osobností
   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Seznam skupin (vše)
 #   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Google
Rychlé hledání


Profese


Aktuality

4.12.2005 - Update systému B-Byte

7.11.2005 - Revize systému

4.9.2005 - První 100 osobností

1.7.2005 - Přechod na B-Byte

31.5.2005 - Zpřístupnění veřejnosti

13.5.2005 - Spuštění testovacího provozu stránek

Odkazy
Prostějov - Informační portál
Upozornění
Na stránkách se neustále pracuje!
Chcete mail?

Nabízíme vám možnost získat
e-mailovou schránku vasejmeno@osobnost.cz

Pokud máte zájem, klikněte zde

Sháníte informace?

Zajímá vás osobnost, hudební skupina nebo album?

Napište nám její jméno
a my informace seženeme!

(např: Bruce Willis, Chinaski)

John Ronald Reuel Tolkien
(1892 - 1973)
Další jména: J. R. R. Tolkien
Anglický spisovatel, filolog a kritik původem z Jižní Afriky
Zařazení: spisovatel
Biografie

J. R. R. Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v Bloemfonteinu, hlavním městě Oraňského svobodného státu v Jižní Africe. Otec Arthur Tolkien byl Angličan a pracoval jako ředitel místní pobočky Africké banky. Když byly Tolienovi, tři roky, jeho matka Mabel Tolkienová s ním a jeho mladším bratrem Hilarym odjela do Anglie. Před návratem však jeho otec podleh lrevmatické horečce.

Matka se pak v roce přestěhovala na birminghamské předměstí Moseley. V roce 1990 Mabel Tolkienová přestoupila na katolickou víru. Katolicismus měl na "Ronalda" trval vliv, stal se základním stimulem jeho života i tvorby.

V děství si Ronald často vymýšlel iomaginární jazyky. Tato záliba se pozdději vyvynula k vytvoření celého imaginárního světa.

Vzdělání

J. R. R. Tolkien navštěvoval birminghamskou King Edward´s School a v letech 1911-1915 studoval na Exeter College v Oxfordu angličtinu a literaturu. Osvojil si rozsáhlou znalost anglosasštiny a středověké angličtiny, které později využil nejen ve svých vědeckých spisech a překladech, ale i při tvorbě fiktivních mytologií.

V roce 1916 se oženil s Edith Brattovou a odjel bojovat na frontu. Koncem téhož roku byl z bojů u Sommy, kde trpěl zákopovou horečkou, poslán domů. Během rekonvalescence začal psát The Book of Lost Tales (Kniha ztracených pověstí), sbírku příběhů ze svého imaginárního světa, která nakonec dostala název The Silmarillion (Silmarillion).

Po válce Tolkien krátce pracoval na Oxfordském slovníku angličtiny. Potom působil jako profesor angličtiny na Leedské univerzitě a v roce 1925 se vrátil do Oxfordu, kde se stal profesorem anglosaštiny.

Práce na Pánovi prstenů

Tolkienovi měli tři syny a dceru a právě jim začal otec vyprávět příběhy Bilba Pytlíka, nepříliš dobrodružně založeného hobita, který zažívá ta nejneuvěřitelnější dobrodružství.

Bilbovy příběhy měly děti nejraději, a tak je Tolkien začal někdy kolem roku 1930 sepisovat. Zvěst o tom se donesla do nakladatelství George Alien and Unwin, 1které se snažilo Tolkiena přimět k dokončení knihy. Tak pak vyšla v roce 1937 pod názvem The Hobbit or There and Back Again (Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky).

Kniha měla obrovský úspěch a nakladatelé si vyžádali pokračování. Tolkien jim už předtím nabídl Silmarillion (i když tento příběh neměl ani zdaleka dokončený), ale nakladatelství si přálo další knížku "o tom hobitovi".

V prosinci 1937 Tolkien svému nakladateli napsal: "Napsal jsem první kapitolu nového příběhu o hobitech - Veselé Vánoce." Tak začal dlouhý, nevyzpytatelný proces vzniku Pána prstenů. Tolkien na něm pracoval příštích dvanáct let; rozepsanou knihu často odkládal a jednou nebo dvakrát se jí přestal věnovat úplně. Díky povzbuzování svých nakladatelů, rodiny a blízkého přítele C. S. Lewise se však k práci vždy vrátil a příběh přepisoval, rozšiřoval a přikrašloval.

Jak se příběh rozvíjel, docházelo v něm k překvapivým zvratům a nečekaným konfliktům. Prostí, zranitelní hobiti se dostávali do světa skvělých hrdinů a mocných sil. Byl to tnetýž svět, jehož dějiny Tolkien zaznamenal už v Silmarillionu. Jen málo spisovatelů, kteří se s takovou pečlivostí podjali úkolu vytvořit nový svět: Středozemě, svět Pána prstenů, má svůj vlastní zeměpis, jazyk, literaturu, dějiny, mytologii, flóru a faunu, které jsou jedinečné a s ničím jiným nesrovnatelné.

Vydání Pána prstenů

Pán prstenů byl dokončen v roce 1949, ale jeho vydání se ještě zpozdilo, protože Tolkien se pokoušel najít vydavatele, který by souhlasil s vydáním jak Pána prstenů, tak Silmarillionu. Teprve když se ukázalo, že to není možné, dovolil spisovatel nakladatelství Alien and Unwin vydat samotného Pána prstenů.

Kniha byla rozdělena do tří samostatných dílů, z nichž každý měl svůj vlastní název (k Tolkienově jisté nelibosti, nelibosti dílo nezamýšlel jako trilogii). Společenstvo prstenu a Dvě věže byly vydány v roce 1954 a Návrat krále o rok později.

U kritiků se knihy nesetkaly s jednoznačným ohlasem: pro C. S. Lewise byly "bleskem z čistého nebe", zatímco americký recenzent Edmund Wilson je označil za "dlouhodechou slátaninu". Trilogie si však brzy našla nadšené čtenáře.

V Americe vznikl po vydání neautorizované paperbackové verze Tolkienův kult, který se projevoval nejrůznějšími formami od vědeckých prací až po graffiti. Roku 1971 zemřela Tolkienova manželka, v roce následujícím byl spisovatel povýšen do šlechtického stavu a získal čestný doktorát Oxfordské univerzity. J. R. R. Tolkien zemřel 2. září 1973 ve věku 81 let.

Nimralův list

Asi nejlepší vhled do Tolkienovy osobní filozofie nabízí jeho povídka Leaf by Niggle (Nimralův list), v níž umělec stráví celý život malováním stromu, který neustále přepracovává a opravuje. Když se má vydat na poslední cestu, nechává obraz nedokončený. S ubíhajícími lety upadá celoživotní dílo v zapomnění a podléhá zkáze - až na malý útržek plátna s jediným listem. Na konci cesty se však umělec dostává do země, kde je jeho strom, nyní dokončený, součástí daleko dokonalejšího výtvoru, než si umělec kdy dokázal představit. Silmarillion v editorské úpravě Richarda Tolkiena nakonec posmrtně vyšel v roce 1977.

Odkazy
Zdroje
. . . : : :    (C) 2005 technická správa a funkční webdesign: Webdesign Atomio Web s.r.o.      B-Byte Engine    : : : . . .