Informace o osobnosti Máte zájem o doménu OSOBNOST.CZ? Klikněte na zde
Seznam osobností
   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Seznam skupin (vše)
 #   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Google
Rychlé hledání


Profese


Aktuality

4.12.2005 - Update systému B-Byte

7.11.2005 - Revize systému

4.9.2005 - První 100 osobností

1.7.2005 - Přechod na B-Byte

31.5.2005 - Zpřístupnění veřejnosti

13.5.2005 - Spuštění testovacího provozu stránek

Odkazy
Prostějov - Informační portál
Upozornění
Na stránkách se neustále pracuje!
Chcete mail?

Nabízíme vám možnost získat
e-mailovou schránku vasejmeno@osobnost.cz

Pokud máte zájem, klikněte zde

Sháníte informace?

Zajímá vás osobnost, hudební skupina nebo album?

Napište nám její jméno
a my informace seženeme!

(např: Bruce Willis, Chinaski)

Karel Čapek
(1890 - 1938)
Český prozaik, dramatik a novinář
Zařazení: spisovatel
Biografie

Světoznámý český prozaik, dramatik, novinář, filmový libretista, básník, překladatel, esejista, literární, divadelní a výtvarný kritik, estetik a filosof, určující osobnost české meziválečné literatury. Narodil se v rodině lékaře v Malých Svatoňovicích. Studoval na gymnáziích v Hradci Králové a v Brně, maturoval však v Praze (1909). V letech 1910-11 byl na studijním univerzitním pobytu v Berlíně a v Paříži. Studium filosofie, estetiky, dějin výtvarného umění a filologie na Univerzitě Karlově v Praze dokončil roku 1915. Poté krátce působil jako vychovatel a knihovník 'Národního muzea'. V letech 1921-23 byl dramaturgem a režisérem 'Vinohradského divadla'. Stal se prvním předsedou československého 'PEN-klubu' (1925-33), díky čemuž poznal řadu zemí i světových spisovatelů.

Přátelil se s prezidentem Masarykem, byl bratrem malíře Josefa Čapka, jeho manželkou byla herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová. Uznával pragmatismus, resp. subjektivismus (věci nabývají významu tím, co znamenají pro člověka, pravda je subjektivní a může být ovlivněna osobní zkušeností), relativismus (pravda je závislá na jiných pravdách), toleranci (různost názorů ano, výlučné teorie a ideologie ne), humanismus (člověk je nejvyšší hodnota) a liberalismus (svoboda pro každého). Čapkova novinářská činnost se týkala především publikování v 'Národních listech' (1917-21) a v 'Lidových novinách' (1921-38), jejichž charakter podstatně ovlivňoval. Zajímal se o všechno možné, stal se tvůrcem sloupku (stručnější než fejeton, glosuje denní události, zabývá se morálkou a vkusem).

Vymyslel mezinárodně používaný termín "robot". V posledních měsících života byl vzhledem ke svým aktivitám na záchranu demokracie pronásledován fašisty a nevybíravým způsobem napadán v pravicovém tisku. Zemřel předčasně v Praze.

. . . : : :    (C) 2005 technická správa a funkční webdesign: Webdesign Atomio Web s.r.o.      B-Byte Engine    : : : . . .