Informace o osobnosti Máte zájem o doménu OSOBNOST.CZ? Klikněte na zde
Seznam osobností
   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Seznam skupin (vše)
 #   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Google
Rychlé hledání


Profese


Aktuality

4.12.2005 - Update systému B-Byte

7.11.2005 - Revize systému

4.9.2005 - První 100 osobností

1.7.2005 - Přechod na B-Byte

31.5.2005 - Zpřístupnění veřejnosti

13.5.2005 - Spuštění testovacího provozu stránek

Odkazy
Prostějov - Informační portál
Upozornění
Na stránkách se neustále pracuje!
Chcete mail?

Nabízíme vám možnost získat
e-mailovou schránku vasejmeno@osobnost.cz

Pokud máte zájem, klikněte zde

Sháníte informace?

Zajímá vás osobnost, hudební skupina nebo album?

Napište nám její jméno
a my informace seženeme!

(např: Bruce Willis, Chinaski)

Jiří Novák
(22. březen 1975 - dosud)
Český tenista
Zařazení: tenista
Biografie

V roce 2002 vydělal přes milion dolarů a stal se sedmým nejlepším tenistou na světě. Ale pořád se k němu dobře hodí tuctové české jméno Jiří Novák. Své výjimečné postavení totiž nedává najevo. Zjistit, jak žije současný nejúspěšnější český tenista, není snadné. Jiří Novák si své soukromí pečlivě chrání. Z toho, co o něm říkají jeho známí a spolupracovníci, vychází portrét dobrosrdečného mladého taťky z Hané.

Ideální den podle jeho představ vypadá nějak takto: Po tréninku do sebe v restauraci prostějovského tenisového klubu nasouká porci vepřa knedla zela. Poklábosí s kamarády, bere tašku a pomalu se přesouvá domů. Pěšky. Byl to dobrý nápad, že si před časem nechal postavit dům necelých dvě stě metrů od kurtů. Manželka už peče buchty, které má tak rád. Dá si je večer k televizi, když se bude dívat na svůj oblíbený hokej.

Žena Kateřina, nevlastní vyženěná šestnáctiletá dcera Tereza, čtyřletý syn Jakub a jedenapůlroční dvojčata Jiřík a Kačenka tvoří svět, který má nejradši. "Tenis je pro mě až druhá věc v životě. Nejdůležitější jsou manželka a děti. Když prohraju, nijak zvlášť se tím netrápím a místo toho trávím krásné chvíle s rodinou," řekl v nedávném rozhovoru pro MF DNES. Že to zní trochu jako z reklamy na katalog dovolených pro rodiče s dětmi? Možná, ale Novák takhle prostě mluví.

"Jirka je stará škola. Je opravdu výjimečný tím, jak ctí takové ty klasické hodnoty ­ ženu, děti, rodiče, přátele. Prostě hodný kluk," říká soused a kamarád z tenisového klubu Petr Chytil. "Z celé tenisové špičky je nejméně postižen penězi a popularitou, které toto prostředí přináší," souhlasí Dan Trčka, který jej začal trénovat, když v sedmnácti přestoupil do prostějovského klubu.

Do Paříže ve spartakiádním

Jiří Novák opravdu nežije okázale. Jeho prostějovský domov je moderní, ale ničím výjimečná vila v řadě novostaveb nedaleko tenisového areálu. Kdo by čekal milionářský ranč obehnaný vysokou zdí a hlídaný kamerami, bude zklamán. Nejúspěšnější český tenista jezdí pár let starým audi, o kterém říká, že dokud spolehlivě funguje, není důvod, aby ho měnil za luxusnější typ.

Když je doma, je ho často vidět s dětmi na zahradě. Bývá na ní rušno, k Novákům jezdí příbuzní a rodiče, kteří pomáhají s hlídáním dvojčat. "Jirka je pořád stejný kluk, který se sousedem rád poklábosí přes plot," tvrdí Petr Chytil.

Tenisové celebritě jsou hvězdné manýry cizí zřejmě i proto, že by je nestrpěl jeho tatínek. O něm se v Prostějově i v jejich rodném Zlíně mluví jako o přísném a skromném muži, který dával Jiřímu tvrdou školu. Dnes je už v důchodu. Býval však tenisovým rozhodčím okresních turnajů a velkým fandou tohoto sportu. Syna sice v tenise podporoval, ale neměl na to, aby ho vybavoval drahými raketami a značkovým oblečením, jak bývá v tomhle druhu sportu obvyklé.

Talentu ze zlínského klubu si všimli trenéři z Prostějova. Když Jiří dokončil střední školu, přestěhoval se tam na ubytovnu a začal hrát za jejich klub. Z té doby je známa historka o tom, jak nastoupil za juniory na prestižním pařížském turnaji Roland Garros v červených trenkách a teniskách, v jakých se tehdy cvičilo na spartakiádě. Mezi sportovci vybavenými oblečením nejzvučnějších značek měl pěknou ránu. Trenéru Janu Kukalovi se ho zželelo tak, že mu sehnal od sponzora první pořádné tenisové oblečení a boty. Tehdy Novák samozřejmě netušil, co pro něho tenhle věhlasný trenér Ivana Lendla, Heleny Mandlíkové a dalších tenisových celebrit ještě v životě udělá.

Slovo ženy platí

S Janem Kukalem začal spolupracovat o mnoho let později, loni v únoru. Po prohrách a zranění mu hrozilo, že vypadne z první stovky světového žebříčku. Kukal prohlásil, že Novák bude lepší, než býval Ivan Lendl. A začali spolu stoupat do elitní tenisové společnosti.

Druhou nejdůležitější osobou, která může za změny v jeho životě, je jeho manželka Kateřina. Vlastně se k ní slovo druhá" nehodí. Trenér Kukal tvrdí, že to ona přiměla Jiřího, aby s tenisem neskončil a začal trénovat právě s ním.

Kateřina Nováková hrávala závodně volejbal, později pracovala jako asistentka vedení prostějovského tenisového klubu. Tam se nikdo nediví, že si sedmadvacetiletý Jiří Novák vybral za manželku o několik let starší matku dospívající dcery, místo aby randil se studentkami. "Kateřina má na něj obrovský vliv a vytváří mu zázemí, jaké mu může každý sportovec závidět," tvrdí jejich známý z prostějovského klubu, který si nepřeje zveřejnit jméno. Ví, že tenista má obavy, aby mu tenisová kariéra nevzala poklidný soukromý život.

"Manželka je velmi tolerantní. Umožní mi cestovat po světě a nebrečí, že mě chce mít doma. Chápe, že tenis je moje hobby i zaměstnání," poodhaluje Novák roušku domácí idylky. Dvojčata občas pohlídají příbuzní a paní Kateřina doprovází svého muže na turnaje. Jela s ním i na nynější Turnaj mistrů do Šanghaje.

Monako místo Prostějova

O penězích, které tenisem vydělal, Jiří Novák mluví nerad. "Všude se píše, kolik jsem vydělal, ale nikdo za tím nevidí úsilí," poznamenává. To nic nezmění na tom, že suma 4,9 milionu dolarů, které získal za svou devítiletou kariéru profesionálního tenisty, pozornost veřejnosti přitahuje. Za co je utrácí? Pořídil si dům v Bradentonu na Floridě, což je středisko vedle proslulé tenisové akademie. Sídla tam mají i další čeští tenisté. Trénují zde v době, kdy je u nás zima. Teď floridské teplo v Novákově domě využívá k získání formy česká tenisová jednička Daniela Bedáňová.

Zvyklosti tenisové elity naplnil Novák i v dalším směru. Trvalé bydliště nemá ve svém oblíbeném poklidném Prostějově, ale v daňovém ráji, v Monaku. V Monte Carlu si pořídil menší byt a přihlásil se tam k pobytu, aby ušetřil na daních.

Jeho trenér Kukal je známým sběratelem umění. Zdá se, že má na Nováka vliv i v tomto směru. Novák se začal zajímat o obrazy Josefa Lady a prý by rád investoval do jeho originálů. Občas pošle částku za některý turnaj na charitu. Rádi jej mají například v prostějovské nemocnici. "V létě nám dal dvě stě pět tisíc korun na vybavení dětského oddělení," vysvětluje ekonomka Ludmila Navrátilová.

Jiří Novák je na vrcholu. Obávají se ho tenisové hvězdy, jako je Agassi či Sampras, kouč Kukal o něm tvrdí, že má víc talentu než Ivan Lendl. Má vůbec tenhle zázračný mladý muž nějaké chyby? "samozřejmě. Paradoxně právě svou skromnost a závislost na rodině. "Rodina u něj vždycky byla na prvním místě a do budoucna to vidím v zásadě jako problém," připustil Jan Kukal v rozhovoru pro MF DNES. Ono se totiž klidně může stát, že Jiří Novák začne mít jednou dost toho, že pořád cestuje po turnajích a nemá dost času na děti. Chybějí mu totiž typické vlastnosti špičkových sportovců ­ tvrdost, ctižádost a chorobná touha být za každou cenu první.

Odkazy
Zdroje
Gabriela Reifová - http://mujweb.cz/www/jirinovak/
. . . : : :    (C) 2005 technická správa a funkční webdesign: Webdesign Atomio Web s.r.o.      B-Byte Engine    : : : . . .