Informace o osobnosti Máte zájem o doménu OSOBNOST.CZ? Klikněte na zde
Seznam osobností
   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Seznam skupin (vše)
 #   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Google
Rychlé hledání


Profese


Aktuality

4.12.2005 - Update systému B-Byte

7.11.2005 - Revize systému

4.9.2005 - První 100 osobností

1.7.2005 - Přechod na B-Byte

31.5.2005 - Zpřístupnění veřejnosti

13.5.2005 - Spuštění testovacího provozu stránek

Odkazy
Prostějov - Informační portál
Upozornění
Na stránkách se neustále pracuje!
Chcete mail?

Nabízíme vám možnost získat
e-mailovou schránku vasejmeno@osobnost.cz

Pokud máte zájem, klikněte zde

Sháníte informace?

Zajímá vás osobnost, hudební skupina nebo album?

Napište nám její jméno
a my informace seženeme!

(např: Bruce Willis, Chinaski)

Eratosthenes
(276 p.n.l. - 194 p.n.l.)
řecký matematik
Zařazení: matematik
Biografie

Eratosthenes pocházel ze severní Afriky (Cyrene, dnešní Libye). Zabýval se prvočísly, řešil matematický problém "zdvojnásobení krychle". Na památku svého řešení problému vztyčil v Alexandrii sloup s epigramem. Eratosthenes používal k vyhledávání prvočísel voskové tabulky s napsanými přirozenými čísly většími než 1. Nejmenší číslo v tabulce bylo 2. Toto číslo v tabulce ponechal, ale horkou jehlou vypálil všechny za ním následující násobky čísla 2. Za číslem 2 zůstalo v tabulce číslo 3. Toto číslo opět ponechal a jehlou vypálil za ním následující násobky 3, které v tabulce zůstaly po odstranění násobků čísla 2. Nyní zůstalo v tabulce za číslem 3 až číslo 5. Také to v tabulce ponechal, ale vypálil za ním následující násobky čísla 5, které v tabulce ještě nebyly. A tak pokračoval dále. Na konci výpočtu připomínala tabulka síto. Proto se i dnes tato metoda hledání prvočísel nazývá Eratosthenovo síto. Rovněž vyslovil myšlenku, že ke každému prvočíslu lze najít ještě větší prvočíslo.

Eratosthenes vypočítal s dobrou přesností obvod Země. Změřil, že v době slunovratu, kdy je v Syeně (dnešním Asuánu v Egyptě) Slunce v poledne nad hlavou, je v Alexandrii o padesátinu kruhu vzdáleno od nadhlavníku.

Vzdálenost obou měst odhadl podle doby cestování karavany na 5 000 stadií, obvod Země mu tedy vyšel na 50 . 5 000 = 250 000 stadií. Předpokládá se, že jedno stadium mělo asi 157 m. Erathostenem vypočtený obvod Země je tedy přibližně 39250 km, dnes udávaná hodnota je 40 074km, tedy jen o 2% více.

Zdroje
Magda Vlachová - vedci.wz.cz
. . . : : :    (C) 2005 technická správa a funkční webdesign: Webdesign Atomio Web s.r.o.      B-Byte Engine    : : : . . .