Informace o osobnosti Máte zájem o doménu OSOBNOST.CZ? Klikněte na zde
Seznam osobností
   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Seznam skupin (vše)
 #   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Google
Rychlé hledání


Profese


Aktuality

4.12.2005 - Update systému B-Byte

7.11.2005 - Revize systému

4.9.2005 - První 100 osobností

1.7.2005 - Přechod na B-Byte

31.5.2005 - Zpřístupnění veřejnosti

13.5.2005 - Spuštění testovacího provozu stránek

Odkazy
Prostějov - Informační portál
Upozornění
Na stránkách se neustále pracuje!
Chcete mail?

Nabízíme vám možnost získat
e-mailovou schránku vasejmeno@osobnost.cz

Pokud máte zájem, klikněte zde

Sháníte informace?

Zajímá vás osobnost, hudební skupina nebo album?

Napište nám její jméno
a my informace seženeme!

(např: Bruce Willis, Chinaski)

Valentina Vladimirovna Nikolajeva Těreškovová
(6. březen 1937 - dosud)
ruská kosmonautka, první žena ve vesmíru
Zařazení: kosmonaut
Biografie

Valentina Těreškovová je narozena v západním Rusku v obci Masslenikovo dne 6. března 1937 jako druhé dítě ze tří. Její otec byl traktorista a matka pracovala v textilním podniku. Valentina začala chodit do školy v roce 1945 ve věku devíti let. Po skončení základní školní docházky v roce 1953 okamžitě nastoupila do práce a to přesněji také do textilního podniku jako její matka, avšak ani práce nezabránila Valentině nadále studovat a to aspoň prostřednictvím korespondenčních kurzů.

Valentina se již od útlého věku zajímala o parašutismus a létání. Oba dva sny si v dospělosti splnila, jelikož se stala parašutistkou-amatérkou a studovala pilotáž. Tyto dva faktory se pak staly rozhodujícími při její kvalifikaci na kosmonautku v roce 1962, ve které se o místo první ženy "utkala" se třemi dalšími uchazečkami (I když i ostatní ženy prodělaly kosmonautický výcvik, ani jedna z nich do kosmu nikdy neletěla).

Po návratu byla Valentina prohlášena za Hrdinku Sovětského svazu a byla jmenována do vysoké stranické funkce, což byla jedna z věcí, která ji zamezila znovu letět do vesmíru (druhou byla neochota pohlavárů riskovat její život při letu z důvodu propagandy). V roce 1963 se Valentina provdala za sovětského kosmonauta Andriana Nikolajeva a o rok později se ji narodila dcera Elena, která se tak stala prvním dítětem, které mělo oba rodiče v kosmu (Elen se stala doktorkou). Valentina se s Andrianem v roce 1980 rozvedla.

Valentina se později stala oficiální mluvčí Sovětského svazu a za tuto službu byla odměněna Zlatou medailí za mír, kterou jí daly Spojené národy. Roku 1975 zavítala Těreškovová na návštěvu do královského města Písku, kde si prohlédla textilní závod Jitex (tato informace není nijak důležitá pro většinu lidí, ale jelikož autoři webu jsou rodáci z Písku, tak pro nás je to skvělá perlička na závěr článku:-))

V roce 1963 došlo na poli dobývání kosmu k další historické události a to k prvnímu letu ženy do vesmíru. Stalo se tak 16. června 1963, když se k obloze vznesl Vostok 6 řízený Valentinou Těreškovovou. Její let trval tři dny. Můžeme se nyní přít, zda-li její let měl prezentovat rovnoprávnost žen v Sovětském svazu či jestli jen chtěli Sověti dosáhnout dalšího cenného prvenství.

Start rakety proběhl dne 16. června a přistání pak o tři dny později a to dne 19. června 1963. Vostok 6 startoval z kazachstánského kosmodromu Bajkonur. Během letu oběhla Valentina 48× naší planetu. Přesná doba jejího letu je 70,8 hodiny. Z paluby Vostoku vysílala živý rozhovor, který byl vysílán po celém Sovětském svazu. Společně s Vostokem 6 se ve vesmíru nacházel i Vostok 5, kolem kterého Valentina proletěla ve vzdálenosti pouhých 5 kilometrů během jednoho ze svých oběhů okolo planety. Podobně jako Gagarin se i Valentina při přístání katapultovala.

. . . : : :    (C) 2005 technická správa a funkční webdesign: Webdesign Atomio Web s.r.o.      B-Byte Engine    : : : . . .