Informace o osobnosti Máte zájem o doménu OSOBNOST.CZ? Klikněte na zde
Seznam osobností
   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Seznam skupin (vše)
 #   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Google
Rychlé hledání


Profese


Aktuality

4.12.2005 - Update systému B-Byte

7.11.2005 - Revize systému

4.9.2005 - První 100 osobností

1.7.2005 - Přechod na B-Byte

31.5.2005 - Zpřístupnění veřejnosti

13.5.2005 - Spuštění testovacího provozu stránek

Odkazy
Prostějov - Informační portál
Upozornění
Na stránkách se neustále pracuje!
Chcete mail?

Nabízíme vám možnost získat
e-mailovou schránku vasejmeno@osobnost.cz

Pokud máte zájem, klikněte zde

Sháníte informace?

Zajímá vás osobnost, hudební skupina nebo album?

Napište nám její jméno
a my informace seženeme!

(např: Bruce Willis, Chinaski)

Niel Armstrong
(*5. srpen 1930)
Astronaut, první člověk na měsíci
Zařazení: kosmonaut
Biografie

Niel Armstrong se stal prvním člověkem, který vstoupil na povrch měsíce. 20.7.1969 Armstrong a Edwin Aldrin přistáli s lunárním modulem Apolla 11 na měsíci. Armstrong opustil modul a prozkoumal měsíční povrch. Když vstupoval na povrch měcíse, řekl onu památnou větu: "Malý krok pro člověka, ale obrovský krok pro lidstvo". (Originál: "That’s one small step for a man, one giant leap for mankind.")

Armstrong se narodil na farmě svých prarodičů v Auglize Country v Ohiu. Se svou rodinou se stěhovali a od Nielových třinácti let se usadili v Wapakonetě. Armstrong projevoval zájem o létání od útlého věku, zajímal se o letadla a již ve věku šesti let absolvoval svůj první let třímotorovým letadlem "Tin Goose". V patnácti začal Niel navštěvovat leteckou školu v Severní Wapakonetě a ve městě si na ně vydělával. V šestnácti získal studentskou pilotní licenci. Bylo to dříve, než získal řidičksý průkaz a také dříve, než ukončil řádné studium na Blame High School.

V roce 1947 vsoupil na Purdue University. Začal studovat letecké inženýrství, ale v roce 1949 ho armáda povolala do aktivní služby. Stal se pilotem letectva a těsně před vypuknutím Korejské války (1950) byl poslán do Koreje. V Koreji pilotoval Stíhačku Panther v 78 bojových misích. ještě před koncem války se vrátil na studia do Purdue. V roce 1955 získal bakalářský titul za leteské inženýrství a jako civilní pilot testoval stroj X-15. Rok 1962 pro něj znamenal velký zlom - oficiálně se stal astronautem. Jeho první let proběhl roku 1966 v lodi Gemini 8. On a David Scott provedli první spojení dvou vesmírných lodí - lodi Gemini 8 a rakety Agena bez posádky.

Jako velitel vesmírné lodi Apolo 11 se mu dostalo pocty vstoupit jako první člověk na povrch měsíce. Po výstupu pronesl památnou větu "Toto je malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo". Asi za 18 min. vystoupil na povrch Měsíce druhý z astronautů E. E. Aldrin. Prvním úkolem posádky bylo získání vzorku měsíční horniny, instalace vědecké aparatury (laserový odražeč - měřil přesnou vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, pasivní seismometr), vztyčení vlajky, záběry pro TV. Vycházka amerických astronautů trvala 2:15 hod, vlastní pobyt na povrchu 21:36 hod. Po této době odstartovala posádka v horní části LEMu zpět na parkovací dráhu, kde se po naváděcím manévru opětovně spojila s velitelskou sekcí. Po přestupu posádky a přeložení nafotografovaného materiálu a vzorků horniny byla již nepotřebná lunární sekce odhozena, nastartován hlavní motor servisní sekce a soulodí CM a SM se vydalo na zpáteční cestu k Zemi.

Do roku 1970 pracoval Niel Armstrong v NASA, kde byl odpovědný za koordinaci a management v celé NASA. Po odchodu z NASA roku 1971 se stal profesorem leteckého inženýrství na univerzitě v Cincinnati, kde působil do roku 1979. Do roku 1992 byl šéfem společnosti Computing Technologies for Aviation v Charlottesville ve Virginii. Pak se stal šéfem newyorkské společnosti AIL Systems, které se specializovala na na elektroniku. Žil na své farmě v Lebanonu v Ohiu.

Odkazy
. . . : : :    (C) 2005 technická správa a funkční webdesign: Webdesign Atomio Web s.r.o.      B-Byte Engine    : : : . . .