Informace o osobnosti Máte zájem o doménu OSOBNOST.CZ? Klikněte na zde
Seznam osobností
   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Seznam skupin (vše)
 #   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Google
Rychlé hledání


Profese


Aktuality

4.12.2005 - Update systému B-Byte

7.11.2005 - Revize systému

4.9.2005 - První 100 osobností

1.7.2005 - Přechod na B-Byte

31.5.2005 - Zpřístupnění veřejnosti

13.5.2005 - Spuštění testovacího provozu stránek

Odkazy
Prostějov - Informační portál
Upozornění
Na stránkách se neustále pracuje!
Chcete mail?

Nabízíme vám možnost získat
e-mailovou schránku vasejmeno@osobnost.cz

Pokud máte zájem, klikněte zde

Sháníte informace?

Zajímá vás osobnost, hudební skupina nebo album?

Napište nám její jméno
a my informace seženeme!

(např: Bruce Willis, Chinaski)

Luis Armstrong
(4. srpen 1901 - 6. červenec 1971)
Další jména: Louis "Satchmo" Armstrong
Americký jazzový zpěvák a trumpetista
Zařazení: zpěvák, trumpetista
Biografie

Luis Armstrong byl jednou z osobností, které předurčily hudební tvář celého století. Vyrůstal v dosti primitivním prostředí a věřil, že když naplno a bez zábran vyjádří to, co cítí, je to tím nejlepším a nemusí to nijak ospravedlňovat. Jeho přirozené vyjadřování (typické pro tehdejší umělce) vytvořilo neodolatelné kouzlo osbnosti nejen hudební, ale i společenské.

Datum Armstrongova narození je obestřeno záhadou. On sám uváděl datum narození Den nezávislosti 1900 (4. července 1900), což bylo v té době velmi oblíbené datum u těch, kteřé neměli rodný list. Podle dostupných zdrojů neexistují písemné doklady o Armstrongovi do věku 18 let.

Otec Willie Armstrong byl patrně velmi silná osobnost, ale se synem ani s matkou neudržoval žádné styky a věnoval se jiné rodině. Luis ho popsal jako slovy: "Ostrý vysoký chlap. stejně šikovný jako dobře stavěný. Neměl čas mě cokoliv naučit, měl moc práce s lítáním za holkama." Jeho nezájem nesl těžce i v dospělosti a snažil se tohle bílé místo zaplňovat jinými vztahy. Luis byl přenechán matkou na výchovu tchýni, zatímco se sama přastěhovala do Perdido Street, přímo do samého středu černošského Storyvillu. Pro Luise poslala až kolem roku 1905, aby se staral o ni, tehdy nemocnou, a o jeho tříletou sestřičku Beatrice, přezdívanou Mama Lucy. Chodil do školy, kde naučil číst, psát a počítat. Často musel shánět jídlo sám, jelikož jeho matka byla pryč i několik dní. Prodával noviny, dělal poslíčka prostitutkám, občas něco ukradl nebo hrál kostky, které byly jeho celoživotním zájmem. Od deseti let se cítil být hlavou rodiny.

Zní to jako kýč, ale vyprávěla to poslední Armstrongova žena Lucille: koupila vánoční stromeček a postavila ho do hotelového pokoje. Když odcházeli spát a Louis byl stále jak dítě u vytržení ze světýlek na něm, chtěla je zhasnout. „Ne, nech to svítit,“ bránil se Armstrong, „to je první vánoční stromeček, který jsem kdy měl.“ Bylo mu čtyřicet.

Po čase se do Armstronga zamilovala Lillian Hardinová a začala se o něho starat. Zorganizovala svůj i Louisův rozvod (první Armstrongova žena byla prostitutka) a roku 1924 vystrojila svatbu.

6. července 1971 zesnul Luis Armstrong v posteli. Když umíral, prý se usmíval.

Odkazy
. . . : : :    (C) 2005 technická správa a funkční webdesign: Webdesign Atomio Web s.r.o.      B-Byte Engine    : : : . . .