Informace o osobnosti Máte zájem o doménu OSOBNOST.CZ? Klikněte na zde
Seznam osobností
   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Seznam skupin (vše)
 #   A   B   C   D   E   F   G   H 
 I   J   K   L   M   N   O   P   Q 
 R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Google
Rychlé hledání


Profese


Aktuality

4.12.2005 - Update systému B-Byte

7.11.2005 - Revize systému

4.9.2005 - První 100 osobností

1.7.2005 - Přechod na B-Byte

31.5.2005 - Zpřístupnění veřejnosti

13.5.2005 - Spuštění testovacího provozu stránek

Odkazy
Prostějov - Informační portál
Upozornění
Na stránkách se neustále pracuje!
Chcete mail?

Nabízíme vám možnost získat
e-mailovou schránku vasejmeno@osobnost.cz

Pokud máte zájem, klikněte zde

Sháníte informace?

Zajímá vás osobnost, hudební skupina nebo album?

Napište nám její jméno
a my informace seženeme!

(např: Bruce Willis, Chinaski)

Jon Bon Jovi
(2. březen 1962 - dosud)
Další jména: John Francis Bongiovi
Rockový zpěvák, frontman skupiny Bon Jovi.
Zařazení: zpěvák
Ve skupinách:
Biografie

Poté co Jon Bon Jovi prošel během dospívání několika bezvýznamnými skupinami, vzal si ho pod svá ochranná křídla bratranec Tony Bongiovi, spolumajitel známého nahrávacího studia Power Station v New Yorku. John Borgiovi uspěl až v létě 1982, kdy jej při nahrávání písničky Runaway doprovodili kytarista Tim Pierce, klávesista Roy Bittan, bubeník Frankie La Rocka a baskytarista Hugh McDonald. S doprovodnými vokály vypomohli David Grahmme a Mick Sheeley. Skladba, kterou vysílalo lokální rádio v New Jersey, se překvapivě dostala na 39. místo amerického singlového žebříčku. Po tomto nečekaném úspěchu dal John Bongiovi dohromady svoji stálou kapelu, ve které hráli klávesista David Bryan, basák Alec Such, bubeník Tico Torres a kytarista Richie Sambora. V červenci 1983 pětice nazvaná Bon Jovi podepsala smlouvu s koncernem PolyGram / Mercury. John Bongiovi již v té době používal své umělecké jméno Jon Bon Jovi. Pětice nahrála v bratrancově studiu Power Station své první album. Bossové mateřské gramofirmy vsadili na hezkou tvářičku Jona Bon Joviho a upozornili na debut masivní reklamou. Ta se bohatě vyplatila, neboť prvního alba se prodalo přes tři milióny kusů. Kapela Bon Jovi vyjela na turné po USA, v srpnu zamířila do Japonska a jako předskokani Kiss koncertovali od září 1984 v sedmi evropských zemích. V květnu 1985 vyšla druhá řadovka 7800° Farenheit, kterou kapela po třech zastávkách v Japonsku až do listopadu propagovala na turné po Evropě a Spojených státech.

Počátkem roku 1986 se Jon Bon Jovi seznámil s hitotvůrcem Desmondem Childem, spoluautorem hitů, jež měli v repertoáru Kiss, Aerosmith, Poison, Alice Cooper, Bonfire, Cher a další osobnosti rockové a popové scény. Jon napsal společně s tímto mužem kvalitní singlové hity You Give Love a Bad Name a Livin' On a Prayer. Oba byly zařazeny na přelomové album Slipery When Wet. Deska vyšla v Americe 17. srpna 1986 a do dnešního dne se prodalo více než 18 miliónů jejich hudebních nosičů. Následné turné trvalo až do 17. února 1989 a zahrnovalo třiadvacet zemí, ve kterých bylo odehráno celkem 237 představení.

Následnou pauzu Jon Bon Jovi vyplnil natočením své první sólové desky, jež posloužila zároveň jako hudba k filmu Blaze of Glory. Titulní skladba z této "bokovky" vydané v roce 1990 se vyšplhala až na samotný vrchol americké hitparády a získala Oscara za Nejlepší filmovou hudbu. Kapela vyjela na své druhé celosvětové turné, jež od srpna pokračovalo v Evropě. 4. září 1993 se tak pětice Bon Jovi představila i na strahovském stadiónu.

Kompilace největších hitů The Best of Bon Jovi: Crossroad z roku 1994 obsahovala i dvě nové skladby, ze kterých zejména v rádiových rotacích dlouhodobě zazářil hit Always. V té době Bon Jovi celosvětově jen za tuto výběrovku posbírali více než 90 platinových desek. Po obsahově slabším, avšak zejména v Evropě komerčně velice úspěšném albu These Days z roku 1995, na kterém nahradil odcházejícího Alece Sucha prapůvodní basák Hugh McDonald, se kapela vydala na své třetí turné po naší planetě, po jehož ukončení na sklonku roku 1996 si jednotliví členové na více než rok vybrali oddechový čas. Jon Bon Jovi, podobně jako jeho spoluhráči, nezahálel a roku 1997 vydal své druhé sólové album Destination Anywhere.

Na novém materiálu začali všichni společně pracovat až v roce 1998. Vydání alba oddálila smrt producenta Bruce Fairbarna a také následný přechod pod společnost Universal.

Skupina Bon Jovi vydala 3. listopadu 2003 zvláštně koncipované, částečně akustické a částečně experimentální výběrové album This Left Feels Right. Na desce mají své místo i dvě zbrusu nové skladby Last Man Standing a Thief of Hearts. Kapela spojila své síly s producentským veteránem Patem Leonardem a společně s ním vybrala vhodné písně, které by se daly nějak zajímavě předělat. Co se týče hraní na akustické nástroje, dvojice Jon Bon Jovi a Richie Sambora v podstatě stála na počátku historie série Unpludged. Oba již v roce 1989 při předávání cen MTV Video Music Awards živě představili dva velké skupinové hity Livin' On a Prayer a Wanted Dead or Alive jen s doprovodem dvou akustických kytar.

Na jaře 2004 vyšlo kapele Bon Jovi DVD Live in London, které přináší záznam z 25. června 1995 z vystoupení na stadionu ve Wembley.

Odkazy
. . . : : :    (C) 2005 technická správa a funkční webdesign: Webdesign Atomio Web s.r.o.      B-Byte Engine    : : : . . .